Sport/Současnost

Současnost

Občané Pardubic se aktivně zapojují do cca 30 sportovních odvětví, z nichž nejvíce občanů města se věnuje fotbalu, ASPV, malé kopané, tenisu, turistice, basketbalu, hokejbalu, plaveckým sportům a lednímu hokeji.

Nejsledovanějším sportem současnosti je v Pardubicích lední hokej, tedy sport s více než 80 letou tradici ve městě. Extraligový tým (dnes HC Moeller Pardubice, dříve Dynamo či Tesla) získal již 4 mistrovské tituly a patří v extralize mezi nejúspěšnější. Má mezi ostatními extraligovými kluby nejvyšší průměrné návštěvy. K tomu nepochybně přispěla v roce 2001 rozsáhlá rekonstrukce zimního stadionu na Duhovou, později ČEZ arénu Pardubice. Aréna skýtá pro 10 tis. diváků komfortní prostředí pro sledování nejen sportovních utkání.

Když město v roce 2006 zakoupilo pro arénu palubovou podlahu pro sálové sporty, výrazně to rozšířilo možnosti i pro pardubické basketbalisty, florbalisty a futsalisty, kteří zde hrají svá extraligová utkání. Výjimkou nejsou ani utkání reprezentací: v hale se například hrálo kvalifikační utkání o postup na MS 2008 ve futsalu, všechny 3 domácí kvalifikační utkání české basketbalové reprezentace o postup na ME 2009 a další. V aréně hraje i o evropské basketbalové poháry tým Nymburka.

I když je aréna koncipována i využívána jako víceúčelová, tréninkové podmínky pro sálové sporty, především florbal, házenou a futsal, jsou velmi skromné a kluby musí v mnoha případech využívat sportovních zařízení jiných měst, jako Heřmanův Městec, Chrudim, Chlumec n/C a dalších. Sportovní hala pro sálové sporty prostě v Pardubicích zatím není.

Více než 80 letou historii má i tenisový turnaj Pardubická juniorka – Mistrovství ČR staršího dorostu každoročně pořádané na dvorcích LTC Pardubice. V historii tento slavný turnaj vyhráli takoví později slavní tenisté jako Kodeš, Lendl, Korda, Berdych, Mandlíková či Novotná.

V posledním desetiletí proslavil Pardubice turnaj Czech Open, mezinárodní festival šachu, bridže a stolních her, kterého se každoročně účastní několik tisíc domácích i zahraničních hráčů, včetně řady šachových velmistrů. Právě počtem účastníků je tento podnik největším svého druhu na světě.

Událostí velkého významu je Aviatická pouť, pořádaná na počest pardubického průkopníka letectví Jana Kašpara, při níž se na pardubickém letišti každoročně setkávají desetitisíce milovníků létání a letadel.

Pardubičtí atleti využívají Městského atletického stadionu, který také prošel nákladnou rekonstrukcí. Jeho 400 metrová polytanová dráha se všemi sektory učinila z původně zastaralého škvárového oválu dráhu evropských parametrů, chybí bohužel lepší zázemí pro diváky a hlavně pro samotné sportovce. Přesto se každoročně konají na stadionu soutěže celostátního významu, a to jak v kategorii zdravých, tak i zdravotně handicapovaných atletů.

Významné místo v pardubickém sportu má Sportovní gymnázium Pardubice s více než 20 letou tradicí. Tímto zařízením prošly takové budoucí hvězdy jako olympijští vítězové Martin Doktor a Milan Hejduk, medailista z olympiády Jakub Hanák či před nedávnem hráč slavné NBA a basketbalový reprezentant Jiří Welsch.

Důležité místo mezi sportovními odvětvími zaujímají plavecké sporty: systematické výchově plavců, skokanů do vody či potápěčů slouží plavecký areál na Olšinkách se skokanským bazénem, 50 m bazénem i cvičným bazénem pro neplavce. Toto sportovní zařízení však v nejbližší době čeká náročná rekonstrukce, protože technologie i samotný technický stav budovy není na odpovídající úrovni.

Pro rekreační plavce slouží výše zmíněný areál také, v letních měsících ještě jeho venkovní bazény s vodními atrakcemi a plážemi.

Koupaliště na Cihelně je koncipováno jako letní s otevřenými bazény, tobogány, minigolfem a dalšími atrakcemi pro volný čas.

Nelze mluvit o Pardubicích a nezmínit dostihy. Zdejší závodiště není jen Velká pardubická, ale i mnoho dalších kvalitních dostihů a jezdeckých závodů, které se tu konají od května do září. Specialitou pro milovníky koní a jezdeckého sportu je pak každoroční mezinárodní výstava „Koně v akci“.

Rovinaté okolí Pardubic přímo vybízí k nenáročným cyklistickým vyjížďkám, není proto divu, že rekreační cyklistika je zde velmi rozšířená, o čemž nejlépe svědčí hustá síť cyklotras a cyklostezek.

Akcí pro nejširší veřejnost je výjezd in line bruslařů pardubickými ulicemi, známý jako Pardubice na bruslích. Milovníci bruslení se mohou projet ulicemi města bez rizika střetu s automobilem. Akce za dobu své existence získala mezi zvláště mladými lidmi velkou popularitu.