Cestovní ruch/Cestovní ruch/Procházka po Pardubicích

STEZKA VILÉMA Z PERNŠTEJNA

Příjemně se projít a zároveň načerpat nové znalosti je v Pardubicích možné i prostřednictvím Stezky Viléma z Pernštejna. Celková délka tohoto okruhu s patnácti zastávkami a informačními tabulemi je dlouhá 2,5 km a urazit se dá za jednu hodinu, takže ho bez problémů absolvují starší návštěvníci města i rodiče s malými dětmi. A pokud by přece jen nožičky bolely, příjemných míst k posezení i občerstvení je po cestě dost a dost, například v Tyršových sadech, na Pernštýnském náměstí či náměstí Republiky. To jsou jen některá z míst, o kterých se můžete dozvědět různé zajímavosti, a poznat tak centrum Pardubic. Další informační tabule najdete například na renesančním pardubickém zámku, dominantě města Zelené bráně, Automatických mlýnech či u přístaviště výletní lodi Arnošt. Průchod stezkou je bez bariér, takže je otevřena i osobám s tělesným postižením nebo rodinám s kočárky, a jednotlivé tabule jsou doplněny základními informacemi v Braillově písmu. Podrobné informace o tomto turistickém produktu najdete na www.stezka.ipardubice.cz

Trasa:

  1. Zelená brána
    Výrazná dominanta Pardubic. Působivá raně renesanční věž vznikla při přestavbě města po požáru v roce 1538. Měděný plech, který kryl střechu, oxidací zezelenal a záhy se podle něj vžil název „Zelená brána“
  2. Pernštýnské náměstí
    Domy na náměstí a v přilehlých ulicích nesou nejstarší stopy pozdně gotické výstavby. Jsou ukončeny typickými obloučkovými štíty a osazeny ostěními z terakoty. Dominantou je neorenesanční pardubická radnice a morový sloup.
  3. Přihrádek
    Přihrádek tvoří spojnici mezi zámkem a městem. Měl funkci opevněného předbraní a zároveň sloužil pro hospodářské zázemí správy panství. Pamětní deska zde připomíná rodiště básníka Jiljí Vratislava Jahna.
  4. Zámek
    Původní hrad přetvořili páni z Pernštejna na palác. Vznikl tak přechod mezi hradem a zámkem. Uvnitř se dochovaly cenné zbytky raně renesančních nástěnných maleb, kazetové stropy a cenný vstupní portál.
  5. Východočeské muzeum
    Východočeské muzeum sídlí v zámku. Zpřístupňuje šest stálých expozic. Samostatným návštěvnickým okruhem je prohlídka rytířských sálů. K dispozici je i veřejnosti přístupná knihovna.
  6. Tyršovy sady
    Na mokřinatém území bývalého zámeckého příkopu bylo r.1931 vybudováno rozsáhlé výstaviště pro konání „Výstavy tělesné výchovy a sportu republiky Československé“. Prostor sadů čeká zásadní rekonstrukce.
  7. Kostel sv.Bartoloměje
    Kostel nechal postavit začátkem 16. století Vilém z Pernštejna a založil u něj klášter minoritů. V interiéru je renesanční náhrobek Vojtěcha z Pernštejna, oltářní obraz Umučení sv.Bartoloměje (1692) a sousoší Kalvárie.
  8. Automatické mlýny
    Budovy automatického velkomlýnu bratří Winternitzů projektoval arch.J.Gočár. Jeho monumentální stavba připomínající romantický hrad, je dokladem uplatnění moderní architektury při výstavbě výrobního objektu.
  9. Komenského náměstí
    Dominantou náměstí je kostel Zvěstování P.Marie, který patří mezi nejstarší stavby v Pardubicích. Založil jej ve 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. Vilém z Pernštejna jej dal přestavět v pozdně gotickém slohu.
  10. Dům U Jonáše
    Výraznou reliéfní výzdobu průčelí má dům „U Jonáše“. Výzdoba pochází z doby krátce po roce 1797, rozměrný reliéf zachycuje biblickou pověst o Jonášovi a velrybě. Ve štítu domu jsou postavy sv.Floriána a sv.Petra.

Vilém z Pernštejna

Vilém z Pernštejna, zvaný Moudrý, se narodil v roce 1435 na Moravě na hradě Pernštejn jako vnuk Viléma staršího z Pernštejna, a zemřel 8. dubna 1521 v Pardubicích. V roce 1491 zakoupil panství Pardubice, přeměnil ho v dobře fungující velkostatek a zvolil si ho za své sídelní město, kde v té době náročně rekonstruoval zámek. Po požáru v roce 1507 dal vystavět nově celé město. Zasloužil se o rozkvět Pardubic v období středověku. Čerstvá zpráva českého diplomata Jiřího Šitlera hovoří o tom, že Vilém z Pernštejna je jedním z předků britské královské rodiny - Vilémova pravnučka Alžběta se provdala za příslušníka německého rodu Fürstenbergů, kteří patří k předkům britských Windsorů (a také k předkům českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.)

Kontakty